Ülkemizdeki Sakin Şehirler 2018

0
749
Foça Otelleri
Foça Otelleri

ÜLKEMİZDEKİ SAKİN ŞEHİRLER

Foça Otelleri ile Foça ve Huzurlu, sakin, stressiz bir yaşamı ile sizleri buluşturan sakin şehirler ülkemizde en son en mutlu ilin Gerze ilçesinin eklenmesi ile 13 tane olmuştur. Kendine özgün özellikleri ile diğer şehirlerden sıyrılan bu ilçe veya kasabalar sürdürülebilir kalkınma için yeni oluşumlardır. 13 yavaş şehrimize bakacak olursak:

SEFERİHİSAR

Türkiye’nin ilk sakin şehir ünvanlı İzmir’e 45 km mesafede olan bir ilçedir. Seyyahların ayak izlerini taşıyan bu şirin mi şirin belde günümüzde de ziyaretçilerine birçok zenginlik sunmaktadır. Lezzeli mandalinaların Satsuma türü bu beldemizde yetişir. Her yıl Mandalina Şenliği düzenlenir. Yine yüzyıllara tanıkılık etmiş zeytin ağaçlarına sahiptir.
Geçmiş medeniyetlerin nefesi Sığacık Mahallesi ise kale içerisindeki evler tek tip boyanarak, her eve sardunya dağıtılmıştır. Aynı zamanda kale iinde yaşayanlar pazar günleri evlerin önüne tazgah açarak kendi el yapımı ürünleri satmaktadırlar. Her yıl tohum takas şenliği düzenlenerek kaybolmakta olan atalık tohumlar yeniden canlandırılmaktadır. Mavi bayraklı plajları, güneş enerjisi ile çalışan sokak lambaları ve bisiklet yollarına teşvik ile tam bir sakin şehir ünvanını haketmektedir.

AKYAKA

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir beldedir. Tam bir doğa harikası örneğini teşkil eder. Arkanızı kızılçam ormanlarına dayayarak Azmak Nehri’nin keyfini çıkarabilirsiniz. Akyaka’nın evlerinde Ağa Han ev tipi örnek olarak gösterilerek tüm ev tipleri ona göre uyarlanmaya çalışılmıştır. Biyolojik çeşitlilik açısında Türkiye’nin önemli bölgelerindendir. Önemli kuş alanı ilan edilmiştir. İnce kumlu plajı, begonvillerle süslenmiş cumbalı evleri ile huzurun adresidir.

VİZE

Kırklareli’nin bir ilçesidir. Derelerle beslenen sulak bir ovada yer almaktadır. Ormanları, şelaleleri, gölleri ve Karadeniz sahili ile tam bir cennet noktasıdır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel özellikleri ile de ön plandadır. 2006’dan bu yana her yıla Vize Tarih ve Kültür Festivali düzenlenmektedir. Sekiz asırlık çınarının bulunduğu Çakıllı kasabasında ıhamur çayı, ısırgan otu çorbası ve ıhlamur çiçeği balı tatmadan dönmeyin.

TARAKLI

Sakarya iline bağlı 65 km mesafede yer almaktadır. Etrafı dağlarla çevrili dar bir vadide kurulmuştur. Osmanlı mimarisindeki beyaz evleri ve konaklarıyla tarihi dokusunu mükemmel şekilde korumayı başarmıştır. 700 yıllık çınar ağacını görmeden, ve onun gölgesinde 277 yıldır akan çeşmeden suyunu içmeden buradan ayrılmayın.

GÖKÇEADA

Türkiye’nin en büyük adası, Çanakkale’ye bağlı masmavi Gökçeada. İlyada destanında Gökçeada hep kayalık olarak anılmaktadır. Büyülü bir atmosfere sahiptir. Gökçeada, ülkemizin tek sualtı milli parkına sahiptir. Tuz Gölü ise hem ada halkının hem de kuşların tuz ihtiyacını karşılamaktadır. Adada bazı Rum bölgeleri kentsel sit ilan edilerek koruma altına alınmıştır. 2009 yılından beri Organik Tarım Festivali yapılmaktadır.

YENİPAZAR

Aydın’a bağlı 41 km mesafede yer almaktadır. Köklü bir tarihe sahiptir. Tarihi M.Ö. 2000’li yıllara dayanır ve Orthosia antik kenti civarında kurulmuştur. Tarım alanları oldukça bereketlidir.

HALFETİ

Şanlıurfa’nın bir ilçesidir. fırat Nehri kıyısında sırtını sarp kayalıklara yaslayarak, kayalıkların eteğinde kurulmuştur. Mimari dokusu kesme taştan ve iki katlı, bahçel, şeklindedir. Halfeti yapılarının bir kısmı baraj gölünün suları altında kalmıştır. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan bir kenttir. Siyah gülün yetiştiği tek yer olarak kabul görmektedir.

ŞAVŞAT

Artvin il merkezinin 71 km doğusunda yer almaktadır. Dar ve derin vadilerin arasında eşsiz bir manzarada yer almaktadır. Birinci Dünya Savaşı’nda Ruslar’a geçen kent, 1921 yılında ülkemiz sınırlarına dahil edilmiştir. Ev tipi genellikle iki katlı, üç tarafın ayvan şeklindeki balkonlarla çevrili, tamamen ahşaptan yapılmış evlerdir. Oldukça zengin bir bitki çeşitliliğine sahiptir.

UZUNDERE

Erzurum’a bağlı bir ilçedir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile gelen ziyaretçilerini büyülemektedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Türkiye’nin ek yüksek şelalesi olan Tortum Şelalesi burada yer almaktadır. Dünyanın en zengin biyolojik çeşitlilik bölgelerindendir.

EĞİRDİR

Eğirdir Gölü’nün kıyılarına kurulmuş enfes bir manzaraya ev sahipliği yapar. Yeşil Ada balık konusunda oldukça başarılıdır. Dünyada eşine az rastlanan Kasnak Meşesi ve sığla Ormanları bu bölgededir. Sadece Eğirdir’de görülen Apollon Kelebeği de doğa zenginliğinin işaretidir. Eğirdir denilince aklımıza; Eğirdir Gölü, elmanın farklı yemeklerde kullanıldığı bir mutfak, Kovada Gölü Milli Parkı, Yeşil Ada, Prostanna antik Kenti, Altınkum Plajı ve Rüyapark gelmektedir.

PERŞEMBE

Ordu il merkezine 13 km mesafede yer almaktadır. Yemyeşil tepelerin denize dik olarak uzandığı coğrafyada bulunur. Yason Burnu ve Çam Burnu görülmesi gereken yerlerdir. Hoynat Adası da doğal zenginliklerden biridir. Eskiden depo ve sığınak olarak kullanılan adada sur kalıntılarına rastlanmıştır. Tekne helvası ise oldukça meşhurdur.

YALVAÇ

Sultan Dağları’nın eteklerinde kurulmuştur. Yöre civarında sekiz milyon öncesine ait hayvan fosilleri bulunmuştur. Augustus Tapınağı kentin en yüksek yerine inşa edilmiştir. Su kemerleri, stadium, Roma hamamı, Tiberius alanı, Ay Tanrısı adına yapılan Men kutsal alanı önemli kültürel eserlerdir.

GERZE

Türkiye’nin en mutlu ili olan Sinop’a bağlı bir ilçedir. Tarihi geçmişi M.Ö. 1400 yılına dayanmaktadır. tarihi ve doğal güzelliklerinin yanısıra yerel lezzetleri ile de gelen ziyaretçilerini büyülemektedir. Masmavi bir deniz ve dantel gibi koylara sahiptir. Tertemiz havasını solurken hayallerinizin yaşandığı bir şehir olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here