Phokaia ( Foça ) Antik Kenti 2018

0
751
Foça Otelleri
Foça Otelleri

Phokaia ( Foça ) Antik Kenti Nasıldır ?

Foça Otelleri antik kalıntıları ile ünlü değil aynı zamanda muhteşem doğa manzarası ve ünlü Türk misafirperverliği ile ünlüdür. Gerçekten keşfetmek ve Foça’ yı keşfetmek için, bir ay daha bir hafta daha fazla tatil, hayat daha çok gibi olacak ve o zaman bile sadece birkaç kişi size Girit tüm gördüğünüz söyleyebilirim. Neredeyse imkansız. Eski Foça ve Yeni Foça’ da birkaç makale harcadıktan sonra Foça’ yı ilk kez ziyaret ettim.

Foça’ da bulunan Foça Otellerinde kalmaya davet edildim, bölgeyi ve yakındaki köyleri keşfetmek için mükemmel bir fırsat. İki gün kaldığım süre boyunca ziyaret ettiğim bazı yerler.

Foça Antik Kentinin önemli olayları

Antik Foça bir zamanlar Phokaia şehri idi. Efsane, Kral Atreus’un oğlu Miken Kralı Agamemnon ve Kraliçe Aerope tarafından kuruldu. Bugün, Kozbeyli köyü antik Foça şehri üzerinde duruyor.

Bugüne kadar bir dizi Venedik yerleşimi bulunabilir ve bölgedeki kazılar geç Geometrik dönüşüme kadar uzanan önemli bulguları ortaya koyar. Foça , otantik, geleneksel bir aile evinde bir geziye çıkmış yerel bir ticaret kentiydi.

Foça Köyleri

Foça köyleri bölgenin en önemli noktalardan biridir. Köyde, gölgeli ağaçlarla birkaç küçük şelaleye eski uçaklar hakimdir.

Bir kayada çok küçük bir kilise olan Agia Dynami (Kutsal Kuvvetler) de var. Çatlak suyun mucizevi olduğu söyleniyor.

Misafirlerin direkt olarak yaylardan ve ızgaradan sipariş verebilecekleri ızgara balık sunan birçok işletmesi, restoranı var.

Eski Foça kilisesi

Eski Foça’ nın bu minik kilisesi, ünlü Foça köylerinin yakınında bulunan Foça denizi kıyısında yer almaktadır.

11. ve 13. yüzyıl duvar resimleri ve Roma hamamının yerleşik alanı inşa edilmiştir.

Foça Kutsal Beş Başak Kilisesi

Kutsal Beş Başkurtanı Kilisesi, Kozbeyli köyüne oldukça yakın ve önemli bir tarihi yer.

Kilise, burada öldüğü düşünülen Beş Kutsal Virgin Thekla, Marianna, Ethane veya Athena, Martha ve Mary’ye ithaf edilmiştir.

Kilise, mermer kireç taşı kaya oyma antik Roma mezarları zemininde inşa edilmiştir. Çok etkileyici bir site.

Yeni Foça ve Eski Foça Arasında Yer Alan Kozbeyli Köyü

Kozbeyli, Eski Foça ve Yeni Foça sınırındaki dağlık bir köydür.

Köy, 11. yüzyılda Yeni Foça’ ya kısa bir mesafede kurulmuş olan Foça’ da ki en eski manastırlardan biri olan Panagia Antifonitria manastırı ile ünlüdür.

Manastır 8 ve 12 Eylül’de kutlamaların ve birçok hacı kutlamadan birkaç gün önce başlayarak manastıra doğru yürüyor.

Ilıpınar köyü

Yeni arkadaşlar sizi daha önce hiç olmadığı yerlere götürür. Dostlarım Andreas, dağlarda Ilıpınar köyünü ziyarete gittiğini söylediğinde, onun tür teklifine aykırı değil.

Öncelikle, en etkileyici küçük sutyen Foça kovboy için durduk. Otlar için büyük bir tutkusu olan ve kendi sıkışmalarını, yağlarını ve diğer lezzetleri hazırlayan Babis ve eşi.

Ne yaparsanız yapın, İzmir’ e geldiğinizde görebileceğiniz yerler listenizde olmalısınız. Sonra Kozbeyli’ nin (Beyaz Dağlar) güney-doğusundaki Ilıpınar Köyüne doğru yola çıktık. Buradaki görüntüler inanılmaz!

Yeni Foça Gölü

Foça dağ yolu, size küçük köyler ve manzaralar keşfetme fırsatı verir. Yeni Foça’ da ki tek tatlı su gölü olan Yeni Foça Gölü’ne ulaşmak 40 dakika veya daha fazla sürebilir.

Hem yerliler hem de turistler için favori bir yer olduğu için genellikle yaz boyunca oldukça meşgul. İlçede Restoranlar, kafeler ve barlar var. Gölü ve doğal çevresi keşfetmek için bir de pedal tekne kiralayabilirsiniz.

Balık nerede yenilir

Foça Restoranları İki akşam da lezzetli Deniz yemekleri sunan Foça Restoran ve Meyhanelerinde (yoğurtlu balık) akşam yemeği yedik. Seyahat hikayelerini, dünyayı dolaşan ve dünyayı keşfetmek isteyen yeni arkadaşlarımızla değiştirdik!

Akşam yemeğinde, ünlü İzmir salyangoz çanından bahsettik ve arkadaşımız Andreas, salyangozun en güzel yerini bildiğini söyledi. Ertesi gün sabah 7: 30’da yiyeceklerimiz için salyangoz toplayıp çıktı.

Foça’ yı da özel kılan şey de budur. Halkın cömertliği ve düşünceliği. Türk misafirperverliği hiçbir misafirperverlik üstesinden gelemez.

Foça ağlarının, tatlı ailesi Argyro ve Kanakis’in ve özel arkadaşı Andreas’ın bir ağı olan Guest Inn’in bir üyesi olan Rethymno Foça’ da ki Arcus Foça Otel ve Foça Butik Otellerinde ki sıcak konukseverliğiniz için Eleni ve Yiannis Deligiannakis’e teşekkür etmek istiyorum. Sonunda, Foça ilginç bir tura çıkması için Bize Yazın !!!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here