Otel Nedir ve Otelciliğin Gelişimi

0
1096
Foça Otelleri
Foça Otelleri

Otel Nedir ?

Foça Otelleri; Otel kelime anlamı olarak kişilerin konaklayıp, bir süre kaldıkları mekanlardır. Günümüzdeki anlamıyla ilk otel Londra ‘da 1634 yılında açılmıştır. Yirminci yüzyılda ulaşım araçlarının gelişmesi, tatil anlayışının artması, insanların seyahat etmeye başlaması otelciliği bir sanayi kolu haline getirmiştir. Batı ‘da sanayi devriminden sonra otelcilik çok fazla gelişmiştir. Ana amaç konaklayanlara konfor, temizlik sağlamak olmuştur. Anadolu ‘da Selçuklularla ilk adımları atılmış, Osmanlılar döneminde de devam eden kervansaraylar ve hanlar vardır. Anadolu ‘da kervan yollarının da bu amaçla yapılmış ve bu sayede  birçok han, kervansaray ortaya çıkmıştır. Han ve kervansarayları Anadolu ‘daki ilk oteller olarak kabul edebiliriz. Buralarda fakir yolcuların ihtiyaçları üç gün ücret alınmadan karşılanırdı. Hastaların tedavileri yapılırdı. Avrupa ‘da 15. yüzyıldan itibaren han ve kervansarayları görmekteyiz. Ancak bunlar gelişmemiş hatta çok ilkel durumdaydılar. 18. Yüzyıl da da Fransızca ” hostel ” ‘den hotel kelimesi gündeme geldi. 1839 ‘da Boston ‘da Tremont House adıyla ilk lüks otel açıldı. Bu otelde müşterilere özel, mobilyalı, anahtarı müşteriye verilen odalar bulunuyordu. Ayrıca bu otel de aydınlatma da da hava gazı kullanıldı. Bu otel daha sonra açılan başka otellere de örnek oldu. 20. Yüzyıl da dünyanın bir çok yerinde otelcilik alanında olumlu ve hızlı değişimler oldu. Lüks otellerin sayısı artmaya başladı. İşletmelerin bu hızlı gelişimiyle çalışan personel yetiştirilmesi amacıyla da okullar gündeme geldi ve açıldı.

Otelciliğin Gelişimi Nasıl Oldu ?

Sanayinin de gelişimiyle birlikte oteller fuar alanlarının, gar ve otogarların yakınlarına açıldı. Çalışanların artması tatil turizmini de geliştirdi. İnsanlar da dinlenme sürelerini değişik yerlerde geçirme alışkanlığı oluştu. Bu da turizm bölgeleri yarattı. Dolayısıyla bu bölgeler de otelleri. Oteller temizlik, konfor hizmeti sunmanın yanında eğlence hizmeti de sunmaya başladı. Otellerin yatak kapasitesi arttı. Otellerin işlevselliğinin artmasıyla birlikte verdikleri hizmet de çoğaldı. Artık otopark, kahvaltı, yemek, oda servisi, çamaşır yıkama ve kuru temizleme, oturma salonları, spor salonları, eğlence hizmetleri gündeme geldi. Otelleri iş otelleri, butik oteller, apart, tatil ve eğlence otelleri gibi kendi içinde uzmanlaştılar.

Türkiye ‘de oteller 1950 ‘den sonra artmaya ve gelişmeye başladı. Otellerin bir sektör olmasıyla birlikte burada çalışan personeli yetiştirmek amacıyla Türkiye ‘de ilk 1965 ‘de Ankara ‘da daha sonra 1967 ‘de İstanbul ‘da otelcilik okulu açıldı. 1974 yılında bu okullar otelcilik ve turizm meslek lisesi olarak faaliyet gösterdi. Liseler zaman içinde Türkiye ‘nin bir çok şehrinde açıldı. Günümüzde turizm fakültelerinde turizm sektöründe çalışacak öğrenciler yetiştirilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here