Kazdağları Gezisi ve Görülecek Yerler 2017

0
777
Foça Otelleri
Foça Otelleri

KAZDAĞLARI TURU

Foça Otelleri; Homeros’un kaleme almış olduğu İlyada Destanı’nda Kazdağları, bol pınarlı vahşi hayvanların anası olarak geçmektedir. Eko turizmin en gelişmiş olduğu yerlerden biridir. Dağlar, sahilden 800 metre yüksekliğe kadar uzanmaktadır. Dağlarda olabildiğince zeytin ağaçları ve kızılçamlar vardır. En tepelerde ise karaçam, meşe ve Kazdağı göknarı bulunur.

Kazdağları’nın bir ucu Küçükkuyu’ya diğer ucu da Edremit’e uzanmaktadır. Kazdağları, Edremit ilçesi sınırlarında yer almaktadır. 21 bin 300 hektarlık kısım Milli Park olarak koruma altındadır.

Şehrin sıcaklığından, stresinden, karmaşasından uzaklaşmak için doğru tercih Kazdağları’dır. İnsanda detoks etkisi yaratan türdendir. Her mevsim gezilebilecek sakin, huzurlu bir yerleşim yeridir. Kuş sesleri, şelale sesleri insana cennetteymiş hissi uyandırır. Doğa tüm bereketiyle sizin emrinizdedir. Mutluluk ve huzur, Kazdağları ile örtüşmektedir.

Kazdağları Doğal Güzellikleri

Doğal güzellikleri, tarihi geçmişi, efsaneleri, doyumsuz manzara seyri, zengin fauna ve flora çeşitliliği ve bol su kaynakları ile yeryüzünün bulunmaz yerlerindendir. Kazdağları’ndaki üç efsaneden biri Grek efsanesi, diğerleri Sarıkız ve Hasan ile Emine’nin aşk öyküleri olan iki Türk efsanesidir.

Tarih boyunca cazibe merkezi halinde olan Kazdağları, bölgeye çok fazla göç almıştır. Bu nedenle, bölgede çok kültürlü bir yapı oluşmuştur.

Dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer Kazdağları’dır. Truva Savaşı’na yol açan meşhur güzelliğe Afrodit, Hera ve Athena da katılmıştır. Zeus ile Hera bu dağda evlenmiştir. Nuh’un gemisinin İda’da olduğu halk arasında dilden dile dolaşmaktadır.

“Zeus, düzenlediği bir toplantıya tanrıça Eris’i çağırmaz. Bunun üzerine Eris, toplantıya altın bir elma gönderir ve bunun ‘en güzel tanrıçaya’ verilmesini ister. Athena, Hera ve Afrodit altın elmanın kime verilmesi gerektiği konusunda anlaşmazlığa düşünce Zeus, tanrıçaları Paris’e gönderir ve en güzel tanrıçayo Paris’in seçmesini ister. Afrodit, Paris’e kendisine eş olacak en güzel kadını (Helen) bulacağını vadeder ve Helen’i Paris’e aşık eder. Paris, altın elmayı Afrodit’e verir. Paris, Sparta’yı ziyaretinde Helen’e aşık olur ve iki aşık birlikte Truva’ya döenrler. Helen evlidir ve bu durum bir savaşı başlatmış olur.”

Kazdağları Gezilecek Yerler

Tertemiz havası, doğa harikası, koruma altına alınan çiçekleri ile ünlü Kaz Dağı çevresinde trekking alanları, Jeep Safari veya Off-road için uygun güzergahlar her geçen gün daha da popülerleşmektedir.

Kazdağlarında Sütuven Şelalesi, Hasanboğuldu Göleti, Çamlıbel köyü, Yeşilyurt Köyü, Mıhlı Şelalesi, Kazdağı Milli Parkı gezilebilmektedir. Sarıkız Tepesi ve Baba Tepesi efsaneye konu olmuş tepelerdir. Özellikle Sarıkız Tepesi Kaz Dağları’nın en yüksek tepelerindendir. Zeus Altarı, Tahtakuşlar Köyü Etnografya Galerisi, Şahindere Kanyonu Antandros Antik Kenti görlebilecek yerlerdendir.

Deniz, kum, güneş üçlüsü dışında tatil ve keşfetmenin ne kadar güzel olduğunun göstergesidir Kaz Dağları.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here