İzmir Tarihi Kemeraltı Çarşısı 2017

0
910
İzmir Foça Turizm
İzmir Foça Turizm

İzmir Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Foça Otelleri ve İzmir, mücevherlerle örtünmüş bir Gerdanlık Kız’a benzer, diyerek betimlemiş Yaşar Aksoy. Ünlü filozof Aristoteles ise Büyük İskender’e, Smyrna’yı görmezsen eksik kalırsın, demiştir. İşte böyle gizemli ve heyecan verici bir yerdir İzmir.

İzmir tarihi Kemeraltı Çarşısı da zengin tarihi ve mimari güzellikleriyle ziyaretçilerin sık sık uğradığı yerlerdendir. Buna sosyal hayat da birleşince canlı, dinamik bir gezinti yeri ortaya çıkıyor. Doğu ve batı pazarı için önemli bir kent olan İstanbul’u İzmir takip eder. Ve bu pazar Tarihi Kemeralatı Çarşısı’dır. Türkiye’nin en eski çarşılarından olan Kemeraltı, dünyanın da en büyük açık hava alışveriş merkezidir.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’na bugünkü haline 1650 yılından sonra denizin doldurulması ile ulaşılmıştır. 19. yy’ın sonlarına kadar üzeri tonoz ve kiremitlerle örtülü bir kapalı çarşı konumundayken, günümüzde açık bir hava çarşısı olarak karşımıza çıkar. tarihin izlerini ise labirent şeklinde olan sokaklarda dolaşırken tonoz kaplı dükkanlardan görebilmek mümkündür.

Tarihinde kesintisiz olarak ticari faaliyetine devam etmiştir. 270 hektarlık alanda , 230’u aşkın farklı işlerde, 800.000’i aşkın birbirinden farklı ürün çeşidi ile14.482 işyerini içerisinde barındırır.

Günümüzde İzmir Limanı, deniz ticaretindeki eski önemini yitirmiş olsa da,birçok alışveriş merkezi kurulmuş da olsa Kemeraltı Çarşısı İzmirliler ve turistler için halen önemlidir. Çünkü aranılan her şey bu çarşıda çok rahatlıkla bulunabilmektedir.

Antik Dönemde Kemeraltı Çarşısı

Antik dönemden beri varlığı bilinen Kemeraltı Çarşısı, kendisi gibi birçok tarihi yapıyı da içerisinde bulundurur. Çeşmeler, hanlar, hamamlar, camiler, şadırvanlar ve mescitler. Kemeraltı o yüzden gezmekle bitmez. Dinlenmek için kendinize mola durakları ararsınız, böyle bir noktada Kemeraltı’nın kahvecilerine oturmanızı tavsiye ederiz. Mis gibi yeni çekilen Türk Kahvesi eşliğinde kahvenizi yudumlarken, yanında da İzmir’in o güzel lokumlarından yiyebilirsiniz.

Kızlarağası Hanı ise Kemeraltı Çarşısı’nın vazgeçilmez durağıdır. Bu han turistik çarşı olarak hizmet vermektedir. İçerisinde gümüşçüler, antikacılar, kilim dokumacılar, plakçılar, deri kıyafet ve ilginç hediyelik eşya satanlar bulunur.

Kemeraltı Çarşısı’nın mistik bir havası vardır. Bu çarşıda kuyumcuların kendine özel tasarımlarını görebilir, kokularıyla baş döndüren etki yaratan baharatçılara uğrayabilir, akide şekeri satın alabilir ve kına, düğün, organizasyon gibi her türlü ihtiyaca ulaşabilirsiniz.

Kemeraltı Çarşısı’ndaki dükkanlar en az iki kuşaktır. Babadan oğula geçen işletmeler çoktur. Çarşının içerilerine doğru veya hanlarda dönercier, pideciler, kebapçılar, börekçiler ve ayakta kalabilmeyi başarmış esnaf lokantaları vardır. Acıktığınızda doğru adres bu noktalardır.

Kemerlatı’nda yapılan ticaretin en belirgin özelliği ise satıcı ile müşteri yüz yüze iletişim kurarak satış yapar.Bir kişinin ürünü satın almadan önce onu deneyebilmesi, tadına bakabilmesi, satıcı ile pazarlık edebilmesi alışveriş merkezlerinden ayıran en belirgin özelliğidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here