İzmir Tarihi Asansör 2017

0
935
İzmir Foça Turizm
İzmir Foça Turizm

İzmir Tarihi Asansör

Foça Otelleri; Farklı medeniyetlere ve kültürlere ev sahipliği yapmış olan İzmir, tarihi ve turistik gezi noktaları için turizm yönünden  önemli bir kenttir. Agorasından Kemeraltı Çarşısı’na kadar birçok gezilecek noktası vardır. Tarihi Asansör de gezilebilecek ve görülmesi gereken bir değerdir.

İzmir Tarihi Asansör inşası 1907 yılında yapılmıştır. Geçmişte sahil boyu ile Halil Rıfat Paşa Semti biribirinden ayrılmış ve bu ayrılığın giderilmesi amacı ile 155 basamaklı bir merdiven yapılır. Devidas Merdiveni olarak anılan bu merdivenlerden, merdivene ismini veren Devidas bir gün merdivenden düşer ve ayağını kırar. Merdivenin
indiği noktadan oturan musevi Nesim Levi, bu olay sonrasında buraya bir asansör yapmayı planlar. Böylelikle yapılan asansör ile iki semt arasına kolaylıkla gidilmeye başlanır.

İzmir Tarihi Asansör

Asansör ücretli hale gelir ve alınan gelir, bölgedeki Musevi Hastanesi için kullanılmaya başlar. 1942 yılına kadar Karataş Musevi Hastanesi’nin mülkü olarak kalmıştır. 1983 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanmıştır. Asansörlerden biri buharla diğeri ise elektrikle çalışırmış, daha sonra restore edildiğinde her iki asansör elektrikle çalışacak şekilde düzenlenmiştir.

Bu Tarihi Asansör, 58 metre yüksekliğindedir. Asansör giriş kapısının üzerinde hem İbranice hem de Fransızca Asansör’ün 1907 yılında Nissim Levy tarafından inşa edildiği yazar. Taş yapı temeli üzerine tuğla örülmüş olan asansörün taş yapı bölümünün ardından balkona kadar devam eden tuğla döşemeleri ise Marsilya’dan özel olarak getirilmiştir.

Asansörün varış oktasında, demir konsollar ile taşınan ahşap bir balkon bulunur, balkonun korkulukları dökme olarak yapılmış ve bu demir korkuluklar dönemin en güzel motifleriyle süslenmiştir.

Tarihi Asansör Türkiye’de ve dünyada önemli bir yere sahiptir. İki cadde arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak için yapılan bu asansör, Türkiye’de bu amaç için yapılan tek, dünyadan ise sayılı örnekler içinde yer almaktadır.

İzmir Dario Moreno

Dünyaca ünlü İzmirli şarkıcı Dario Moreno Sokağında yer alan Asansör, bu yönüyle de ayrı bir cazibeye sahiptir. 1992 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin almış olduğu kararla Dario moreno’nun 4 kardeşi ve annesiyle yaşadığı bu evi müze olarak düzenlemiştir.

110 yıldır ayakta duran bu Tarihi Asansör’e çıkmak günümüzde ücretsizdir. Restoran, kafe ve bar olarak işletilen bu yer doyumsuz İzmir manzarasına da ev sahipliği yapmaktadır. Ege Denizi üzerinde kaybolan güneşi bir de buradan izlemeyi deneyin.

Tarihi Asansör haftanın her günü 08.00-00.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here