İzmir Saat Kulesi Ve Tarihi 2017

0
1032
İzmir Foça Turizm
İzmir Foça Turizm

İZMİR SAAT KULESİ

Foça Otelleri; Güzellikleri içinde barındıran yaşanılacak bir şehirdir İzmir. Her geçen gün İzmir’e gelip yerleşme arzusu içinde olanlar da artış vardır. İzmir’i görmeden gitmeyin demişler. Her yerinde ayrı bir yaşam, ruh, enerji vardır. Kendisine aşık eder. Görülecek o kadar çok yeri avrdır ki, gez gez bitmez. Bu yerlerden biri de İzmir ile özdeşleşen, İzmir denince ilk akla gelen Saat Kulesi’dir.

İzmir’in Valiliğin, Büyükşehir Belediyesi’nin, İl Emniyet Müdürlüğü gibi devlet kurumlarının yer aldığı Konak’ta yer almaktadır Saat Kulesi. Osmanlı İmparatorluğu padişahlarından II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına 1901 yılında Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından yaptırılmıştır. Saat Kulesi’nin mimarı ise Alman Konsolosluk binasını yapan kişi ile aynıdır, mimar Raymond Charles Péré.

İzmirli olan Raymond Charles Péré saat kulesi ile aynı tarihte yapmış olduğu ve Sultan’ın 25. Yılını simgelemesi sebebi ile 25 musluklu olarak tasarlamış olduğu sekizgen havuz ve İzmir Sarı Kışla ise günümüze ulaşamamıştır.

İzmir Saat Kulesi Tarihi

Saat Kulesi’nin yapılma nedeni ise eski yıllarda saatlerin pahalı olmasıdır. 25 metre yüksekliğinde olan Saat Kulesi, etrafında 4 çeşme bulunur. Binanın mimarisinde Efes’ten getirildiği söylenen kırmızı ve yeşil renkli taşlar kullanılmıştır. Saat kulesi 4 katlı olup, bu yapı sekizgen kaidelidir. Sekizgen kaidede sebiller bulunduğu söylenir ve sebillerin kemerleri at nallıdır. Kolonlar Kuzey Afrika temasını taşmaktadır. Kulenin dördüncü katı oldukça dar bir yapıdadır ve bu nedenle 1974 yılında olan depremde bu kat yıkılmıştır. Kulenin saatini ise Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. Saatin tek durduğu zaman ise bu deprem olmuştur. Kulenin saati depremin olduğu saat 02.04’te durmuştur. İki yıl içerisinde kule tekrardan onarılmış olup saat günümüze kadar çalışır duruma gelmiştir.

Kule yapıldığında üzerinde Osmanlı Dönemi’ne ait işaretlerin olduğu bilinmektedir. Ancak genç Cumhuriyetin başlaması ile birlikte bu işaretlerin kaldırılmış olduğu görülmektedir. Kule yapıldığı zaman ayrıca üzerinde Osmanlı tuğrası da bulunmaktaydı.

İzmir Saat Kulesi’ne gitmek istediğinizde, İzmir’de bulunan ESHOT otobüsleri ile iskele durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz.

İzmir’in en önemli sembolü olan Saat kulesi kente gelenlerin mutlaka görmek istediği bir yapıdır. Bu güzel yapıyı ve İzmir’in yakınındaki güzel yerleri görmek için rotanıza burayı da eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here