İzmir Nerededir ? İzmir Hakkında En Detaylı Bilgiler 2017

0
818
İzmir Foça Turizm
İzmir Foça Turizm

İzmir Nerededir? İzmir Hakkında Bilgiler Nedir?

Foça Otelleri ; İzmir Türkiye’nin bir ili olup en oldukca nüfusa haiz üçüncü ildir. Ege denizi ile bütünleşen İzmir daha oldukca dinlence mekanı olarak bilinmektedir. Ortalama 4 Milyon 200 bin nüfusa haiz Olan İzmir ebatlarına oran ile nüfusu oldukça iyidir. İzmir ege bölgesinde yer almıştır. İzmir körfezinin çevresinde bulunan bir ildir. İzmir bir liman kenti olduğundan her yıl çeşitli organizasyonlara yer vermektedir. İlin büyüklüğü kısaca yüz ölçümü olarak Türkiye’de yirmi üçüncü ildir. İzmir’in tam batısında ege denizi ve adalar bulunmaktadır. İzmir’in güneyi kısaca yukarısında Aydın ili bulunmaktadır.

Şimal tarafında Balıkesir ve Doğusunda ise Manisa ili bulunmaktadır. İzmir ilinde batısında bulunan plajlar ve çeşme yarımadası ile müthiş bir gezim merkezi olmuştur. İzmir ilinin batısı adeta yatlar ve gemiler ile etrafı sarılmış durumdadır. İzmir ilinin sahilleri oldukça geniş bir yapıya haizdir. Bundan dolayı insanoğlu devamlı burada zaman geçirmektedir. Sahil süresince uzanan ağaçlar ise palmiye ağaçlarıdır. Oldukça naturel bir görünüm katan bu ağaçlar sahil şeritlerini güzelleştirmektedir. İzmir ilinin limanı oldukca büyüktür. Türkiye’de en büyük liman Mersin ilindedir. Fakat Mersin ilinden sonrasında İzmir gelmektedir. İzmir bu bakımdan ikinci en büyük limana haizdir. İzmir’de her yıl ne olursa olsun sanat festivalleri ve çeşitli organizasyonlar yapılmaktadır. Oldukça eskiden İzmir’e İyonya’nın İncisi denmekteydi.  Bunu sebebi ise eskiden İyonya kültürünün buraya hakim olmasıydı.

İzmir’in İklimi Nasıldır?

İzmir adeta dinlence bölgesi olduğundan birçok merkezi içinde barındırır. Her noktada denize girebilecek bölgeler bulunmaktadır. Bundan dolayı yazları oldukca sıcak olur. Ala çatı, Çeşme ve daha birçok dünyaca meşhur bölgeleri barındıran İzmir adeta bir cennettir. İzmir’in iklim tipi Akdeniz İklimidir. Yazları oldukça sıcak geçmiş olduğu kadar Kış ayları ise bir o denli yağışlı geçmektedir. Yazları genel bir kuraklık söz mevzusudur. Tam 1 yılda averaj 100 gün oldukca sıcak olmaktadır. Bundan dolayı kış aylarında bile İzmir ilinde kar yağışı yada don vakaları görülmemektedir. Yaz ayları oldukca sıcak olduğundan İzmir’de olanlar İmbat adlı rüzgar yardımıyla bir nebze bile olsa serinlik yaşarlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here