İzmir Gezilecek Yerler ve İzmir Tarihi Yerleri 2017

0
1027

İzmir Kadifekale

Foça Otelleri ; İzmir merkezde körfeze egemen bir tepede kurulmuş olan Kadifekale, MÖ 3 yüzyılda Büyük İskender’in emri le Generali Lysimachos tarafınca yaptırılmış. Deniz seviyesinden 186 metre yükseklikte kurulan Kadifekale, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde onarım görmüş. Kale çevresi bugün çağıl yerleşim bölgeleri ile çevrili olmasına karşın Helenistik ve Roma dönemine ilişik sur duvarları görülebiliyor. Kale içinde Bizans Döneminden kalma kemerli büyük bir sarnıç ve bir mescit kalıntısı bulunuyor. Kadifekale’nin girişindeki İzmir Körfezi manzaralı kahvehanede çay içmeyi ihmal etmeyin.

İzmir Zamanı Asansör

Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semti arasındaki düzey farkından dolayı, iki semt arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile 1907 senesinde, Musevi işadamı Nesim Levi tarafınca yaptırılmış. Öncesinde Halil Rıfat Paşa semtine çıkabilmek için 155 basamaklı merdivenler kullanılıyordu. Kulede iki asansör bulunuyor; bunlardan soldaki buharla, sağdaki ise elektrik ile çalışıyordu. 1985’de restorasyonla beraber her iki asansör de elektrikle çalışır duruma getirildi. İzmir Asansör, 1900’lü yıllarda Museviler’in yoğun olarak yaşamış olduğu semt olan Karataş’ta bulunuyor.

Alsancak Sevgi Yolu

Öyleki bir cadde düşünün ki her iki yanında sıralanan asırlık palmiyeler, renk renk aydınlatılan bir zemin ve Yeşilçam’ın meşhur isimlerinin yazılı olduğu hatıra plakaları. Konak’ta bulunan Alsancak Sevgi Yolu, İzmir’in keyif veren noktalarından. Takı ve hediyelik eşya standları, kitap satış noktaları ile kentin en merkezi noktasında yer edinen Sevgi Yolu, bilhassa gençlerin ilgisini çekiyor ve İzmir kokuyor!

Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Alsancak

İstanbul’un İstiklal’i var ise İzmir’in de Kıbrıs Şehitleri Caddesi! Cadde, en sıcak günde de kalabalık, kışın en soğuk gününde de. Kentin en hareketli yerlerinden kabul edilen bu cadde, bununla beraber mühim bir buluşma noktası. İş çıkışı bir şeyler içmek isteyen, birkaç saat arkadaşıyla görüşme niyetinde olan ya da kahve içip soluklanmak isteyenler, Kıbrıs Şehitleri’nin kalabalığına bırakıyor kendini. Oldukça sayıda alternatif mekanla her insanın kendinden bir şeyler bulabileceği cadde, İzmir’e gelenlerin uğraması ihtiyaç duyulan yerlerden.

Geçişlik Vapur İskelesi

İzmir’in en eski gümrük binalarından kabul edilen Geçişlik Vapur İskelesi, bugün körfez içi yolcu taşımacılığında kullanılıyor. Karşıyaka, Alsancak, Konak, Göztepe, Bostanlı yönlerine vapur seferlerinin yapıldığı iskele bununla beraber kentin en iyi gün batımının izlendiği yerlerden. Konak Pier ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki Geçişlik rıhtımında, İzmir Körfezi manzarası eşliğinde çay, kahve ve nargile içmek tavla ya da kağıt oynamak bir ritüele dönüşüyor.

İzmir Kordon Boyu

İzmir’i asla görmeyenlerin bile Kordon’un ününü duymuşlardır. Şiir ve şarkılara mevzu olmuş İzmir’in meşhur Kordon’u, günün her saatinde capcanlı bir mekan. Bir yanda masmavi İzmir Körfezi, öteki yanı çimenlerine uzanmış gençleri ile renkli bir yer. İzmir’in en mühim prestijli mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Körfezin temizlenmesi ve mavi renge dönüşmeye başlaması ile beraber İzmir Kordon boyudaha keyifli bir mekan oldu. Akşam yiyecekleri için ideal bir yer.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here