İzmir Gezilecek Görülecek Yerler 2017

0
741

Foça Otelleri veTürkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmirgezilecek bölgeleri ile oldukça sayıda alternatif var. Ege’nin incisi olarak da malum kent, masmavi denizi, birbirinden güzel plajları ve zamanı kentleriyle senenin her periyodu ilgi çekiyor. Kendine özgü mimarisi ve atmosferiyle İzmir çevresinde gezilecek bölgeler içinde yer edinen ÇeşmeAlaçatı, FoçaBergamaSeferihisar ve Selçuk görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerin yalnız birkaçı ve çoğunlukla İzmir’in ilçelerini kapsıyor.

İzmir Civarında Gezilecek Bölgeler

Karaburun

 Bölgesi’nin bakir kalmayı başaran yerlerinden kabul edilen Karaburun, İzmir kent merkezine 105 km uzaklıkta. Kendi adını taşıyan yarımadanın en şimal ucunda yer edinen Karaburun, sessiz sakin yaşamı ve naturel güzellikleriyle biliniyor. Kokusuyla insanı etkileyen nergis çiçeğinin üretildiği, zeytin, zeytinyağı ve Ege otlarıyla sıhhatli yaşam üssüne dönüşen Karaburun gözlerden uzak bir nokta.

Karaburun’a kadar gelmişken Saip Köy Kahvesi’nde kahve için, dinlence beldesi Mordoğan’da deniz hazzı yapın, Sakız Adası ve Midilli Adası’nı gören burundan Yunanistan’a el sallayın. Karaburun’da her biri aile işletmesi olan pansiyonlarda konaklayarak her dakika doğayla buluşmak ve huzuru bulmak mümkün.

Urla

İzmir’de Yarımada olarak adlandırılan bölgede Çeşme ve Karaburun ilçeleri ile beraber yer edinen Urla, Yarımada’nın tam merkezinde konumlanıyor. İzmir’e 53 km mesafedeki ilçe İzmirlilerin olmasıyla birlikte İstanbul ve Ankara benzer biçimde büyükşehirlerden kaçanların da yaz kış yaşamaya başladığı bir yere dönüştü.

Kıymalı, peynirli, patatesli ve otlu meydana getirilen meşhur katmeri ile malum Urla, sıhhatli uzun yaşamı ile Ege lezzetlerinin de odağında. Urla’ya gelmişken Urla İskele çevresinde bulunan katmercilerde katmer ve ayran deneyin. Çeşmealtı’nda deniz hazzı, meşhur Urla Bağları’nda şarap tadımı, Ege otlarını, zeytinyağlıları ve leziz deniz ürünlerini deneyimlemek için ise bir restoranda oturun.

Kuşadası

Ege Bölgesi’’nin denizle buluşmuş olduğu kıyı şeridinde yer edinen Kuşadası, bir zamanlar ülkenin bir numaralı dinlence beldesiydi. Aşırı yapılaşma ve turizmin uzun solukta getirmiş olduğu yozlaşmayla ilçe eski ruhunu kaybetse de İzmir’den günübirlik geziyle gidilip görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerden. Bilhassa deniz, güneş ve kum üçlüsünü ve gece yaşamını sevenler için hala gözde yerlerden birisi.

Türkiye’nin en büyük ve kozmopolit dinlence kentlerinden kabul edilen Kuşadası’nda, kent merkezinin derhal önünde yer edinen Güvercin Adası’na uğrayın, denizin tadını çıkarın. Bir mendirek ile karaya bağlantısı sağlanan Güvercin Adası üstünde Bizans döneminden kalan bir kale bulunuyor. Kuşadası görkemli gün batımı manzarasıyla etkisi altına alan. İzmir Kuşadası ise 100 km.

Tire

İzmir’e ortalama 80 km uzaklıkta bulunan Tire, orman ve nebat örtüsü sebebiyle “Yeşil Tire” olarak anılıyor. Verimli ovalarında yetiştirilen ziraat ürünleriyle tanınan ilçede, meşhur şiş köfte (Tire Köfte), ot yiyecekleri ve mahalli ürünlerin sergilendiği Salı Pazarı ziyaretçilerin Tire’ye gelme sebepleri içinde.

Zamanı geçmişi 7,000 yıla uzanan ilçe mesire alanları, leziz Ege yiyecekleri, ünü sınırlarını aşan keçe işlemeciliği, el sanatları, zamanı han ve konakları, naturel güzellikleri ve sıcakkanlı insanlarıyla Ege havasının en iyi hissedilebileceği yerlerden. Ödemiş, Selçuk, Kuşadası benzer biçimde bölgelere yakın olması Tire’yi ziyaret etmeyi kolaylaştırıyor.

Gölcük

İzmir’e 130, Birgi’ye 20 km uzaklıkta bulunan Gölcük, tarihteki eski yerleşim yerlerinden. Aydınoğlu Beyliği ve Osmanlı döneminde mühim bir yerleşim merkezi olan kasaba, Lidya Krallığı’nın merkezi Sard’a 30, Salihli Kaplıcaları’na ise 20 km mesafede.

Bozdağ’ın eteklerinde yer edinen Gölcük, yazları serin havası sebebiyle bilhassa İzmir, Ödemiş ve Tire benzer biçimde yörelerde yaşayanlar tarafınca “yayla” olarak kullanılıyor. Kışın kar düşen ender bölgelerden kabul edilen belde, kış turizmini ön plana çıkarıyor.

Yazın tabiatın görkemli renkleriyle doğayla iç içe olmak isteyenlerin tercih etmiş olduğu yerlerden olan kasaba, kışın bembeyaz kar örtüsünün altında, donan göl çevresinde dolaşmak isteyenlerin gözde mekanlarından. Bölgenin derhal yakınında bulunan Bozdağ ise kayakseverler için güzel bir alternatif oluşturuyor.

Bergama

İzmir merkeze 103 km’lik uzaklıkta bulunan Bergama, oldukça meşhur olan Pergamon Antik Kenti’ne ev sahipliği yapıyor. Şehrin koruyucusu Athena adına meydana getirilen mabet ve oldukça sayıda mimari yapı, görülebilecek güzellikler içinde içeriyor.

Eski çağlarda Miyas Bölgesi’nin bu mühim merkezi , MÖ. 28-133 yılları aralığında Pergamon Krallığı’nın başkenti olarak biliniyor. Bu zamanda saray, mabet, tiyatro, akropol benzer biçimde eserlerin yapıldığı şehir, vakit içinde kale ve surlarla çevreleniyor.

Eski kentin kalıntıları 1870’lerde bulunmaya başlasa da kazı emek harcamaları günümüzde hala devam ediyor. Görkemli sütunları ve kalıntılarıyla İzmir’in en güzel yerlerinden olan kent, Bergama’da ziyaretçilerini bekliyor.

Sığacık

İzmir’e ortalama 50 km uzaklıkta bulunan Sığacık, bugün Seferihisar’ın mahallesi konumunda. Bölge, 16. yy’da inşa edilen bir kalenin surları içinden çevreye doğru yayılan yapı özelliği göstermesiyle dikkat çekiyor.

Kanuni Sultan Süleyman’ın direktifiyle 1522’de yaptırılan Sığacık Kalesi ve görkemli sur duvarları, mahallenin en mühim kalıntıları içinde içeriyor. Burada bulunan iki kattan oluşan birbirinden şirin tahta panjurlu evler, esen tatlı rüzgar ve yakınlarda bulunan nefis plajlar tatilcileri geldiklerine pişman etmiyor.

Yakınlarda bulunan, şimdilerde rüzgar sörfünün çokça yapıldığı Akkum Plajı ve kampçıların gözde mekanlarından, adeta cenneten bir köşe olan Ekmek kullanmadan Plajı günümüzde yıldızı parlayan yerlerden. Pazar günleri merkezde kurulan organik pazar, pek oldukça leziz ürünün yanında elişleriyle de ziyaretçilerin beğenisi topluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here