İzmir Foça Turizm

0
1273
İzmir Foça Turizm
İzmir Foça Turizm

İzmir Foça Turizm

 

Foça Otelleri ve İzmir Foça Turizm Açısından Nasıl Bir Yerdir? Tatile çıkacakların, plan yaparken en dikkat ettikleri noktalardan birisi, destinasyon seçimidir. Tatilden beklentilerine göre uygun özellikte bir destinasyon seçmek, tatil sevenlerin, tatil süreçlerinde memnun kalması ve istedikleri gibi dinlenme, kültürel olarak yararlanma ve eğlenme ihtiyaçlarını karşılamaları için oldukça önemlidir. Bu bakımdan, İzmir Foça turizm açısından oldukça verimli bir bölge olarak adlandırılabilir Zira hem denize kıyısı olması, hem tarihi hem de sıcak ortamı ile tüm tatil ihtiyaçlarının karşılanacağı muazzam bir destinasyondur.

 

 İzmir Foça ‘nın Tarihçesi

 

Bir yarımada üzerine kurulmuş olan Foça ilçesi, Çandarlı ve İzmir Körfezi arasında, tarihin birçok değişik süreçlerine tanıklık etmiş, günümüzde de bulundurduğu tarihi eserlerle bunu kanıtlayan muazzam bir bölgedir. Geçmişte bir denizci bölgesi olan Foça’nın yerlileri, tarih boyunca birçok farklı bölgeye ziyarette bulunmuş ve Foçalıların izlerine ülkemizin birçok güzide merkezinde ve dünya üzerinde rast gelmek mümkündür. Kaynaklara göre Foçalıların bilinen yerleşim yerleri Samsun’dan Midilli adasına, İspanya’dan İtalya’ya oldukça geniştir. Bu kadar yayılmış bir kültür, elbette ana vatanında da birçok iz bırakmıştır. Foça’da ziyaret edilebilecek olan Dış Kale, Taş Ev, Şeytan Hamamı ve Yel Değirmenleri, asırlar boyu tarihe bu coğrafyadan tanıklık etmiş medeniyetlerin izlerinden yalnızca bir kaçıdır. Dolayısı ile İzmir Foça Turizm açısından değerlendirildiğinde, Foça’nın, tarihsel, kültürel ve arkeolojik açıdan oldukça zengin bir yer olduğu ve tatilini bu tür gezilerle değerlendirmek isteyen kişilerin tam anlamıyla doyuma ulaşacağı bir yer olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

 

Foça’ nın Turizm Açısından Diğer Özellikleri

 

Halk arasında yayılan bir hikayeye göre, Foça içerisinde özel bir taş bulunmaktadır. Karataş olarak adlandırılan bu taş, eğer ziyaretçilerden birinin yoluna çıkar ve ziyaretçi bu taşa basarsa, bir daha Foça’dan ayrılmak istemez, oraya taşınırmış. Efsaneleri bir kenara bırakırsak, Foça, gerçekten de ziyaret edenleri oldukça etkileyen ve yaşanası özellikte bir yerdir. Günümüzde deformasyona uğrayan birçok tatil bölgesine kıyasla, İzmir Foça Turizm bölgesi olarak tarihsel özelliklerini koruyabilmiş nadir beldelerdendir. Bunun yanında, modernliği de asla bırakmamış ve gelişmeye devam etmiştir. Bu sebeple ziyaret eden kişilerin hem eski hem de yeni Foça’yı bir arada görmeleri, mümkündür.

 

Muazzam doğası ve denizi ile deniz kenarında bir tatil isteyen kişiler için ideal olan Foça, aynı zamanda oldukça sıcakkanlı ve güler yüzlü insanlarla doludur. Bu sebeple, ziyaretçiler, misafir oldukları süre boyunca memnun kalacaklar ve evlerinde hissedeceklerdir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here