İzmir Foça Gezilecek Yerler Nerelerdir?

0
846
Foça
Foça

İzmir Foça Gezilecek Yerler Nerelerdir?

 

Foça Otelleri ile İzmir’ in merkezine 1 saat uzaklıkta olan Foça, Ege’ nin şirin kasabalarından bir tanesidir. Taş evler ve bozulmayan yapılar arasında yapılan yürüyüşlerle ve güzel deniziyle huzuru çağrıştıran bir yerdir. Bu huzur veren kasabaya ilk kez gideceklerin keşfe çıkarak, mutlaka görmeleri gereken pek çok yer vardır. İşte bu keyifli tatil beldesi İzmir Foça gezilecek yerler ilgili ipuçları meraklılarıyla buluşturuluyor.

 

 Foça’ da Nereler Gezilmeli?

 

Mersinaki Koyu : Eski Foça ve Yeni Foça arasında kalan bu koy, özel tesis plajlarının olan bir bölgedir. Foça’ nın denizi bir hayli soğuktur, ancak denizin dibi görülebilecek kadar da temizdir.

 

Pers Anıt Mezarları : Bu anıtlar Pers komutanları için yapılmıştır. Anıt olarak yapılıp, daha sonraki zamanlarda mezar, mola için ve gözetleme noktası amaçlı kullanılmış bir yerdir.

 

Foça Fener : İster gündüz ister akşam üstü, mükemmel deniz manzarası seyri için ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

 

Foça Şeytan Hamamları : Can Dede Tepesi’ nin eteğinde bulunan Foça Şeytan Hamamları, kaya mezar yapısına sahip bir yapıdır. Merkezden biraz uzaklaşılarak tepeye çıkıldığında ulaşılabilir. Ortalama 2 km.’ lik bir mesafededir.

 

Foça Çevresinde En Sık Ziyaret Edilen Yerler Nerelerdir?

 

Eski Foça : Elbette Foça’ ya gelindiğinde İzmir Foça gezilecek yerler olarak akla gelenlerden bir tanesi de Eski Foça’ dır. Bölgedeki tarihi taş evler, taze deniz ürünlerinin tadına bakılabilecek balık restaurantları ve antik dönemden günümüze kadar korunan yapılar kesinlikle görülmeye değer.

Siren Kayalıkları : Kayalıklar, birden fazla adacıklardan oluşmaktadır. En büyüğü ise Orak Adası kayalıklarıdır. Homeros Destanı’ nda da söz edilen bu kayalıklar, günübirlik tekne turuyla görülebilecek yerlerdendir. Gün batımını izlemekten keyif alanlar, yüksek tepelerden bu adacıkları seyrederek hoş bir akşam üstü geçirebilirler. Ayrıca bu bölgede yüzmek yasaklanmıştır, sebebi ise fokların yaşam alanı olarak hala koruma altında olmasıdır. Burası da İzmir Foça gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken yerlerdendir.

 

Beş Kapılar Kalesi : Antik bir kale olan bu yapının duvarının ön kısmında 5 tane kapı vardır. Bu yüzden kaleye ulaşıldığında, bu kapıların görülmesiyle Beş Kapılar Kalesi olduğu hemen anlaşılmaktadır. İçine girildiğinde de ufak antik tiyatroyla karşılaşılır. Sergi ve festival etkinliklerine ev sahipliği de yapan bu alan, aynı zamanda Açık Hava Tiyatro olarak da oyunlara ev sahipliği yapmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here