İzmir Foça Gezilecek Yerler 2017

0
861
Foça Otelleri
Foça Otelleri

İzmir Foça Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Foça Otelleri ve İzmir’ in merkezine 1 saat uzaklıkta olan Foça, Ege’ nin şirin kasabalarından bir tanesidir. Taş evler ve bozulmayan yapılar içinde meydana getirilen yürüyüşlerle ve güzel deniziyle huzuru çağrıştıran bir yerdir. Bu rahatlık veren kasabaya ilk kez gideceklerin keşfe çıkarak, kesinlikle görmeleri ihtiyaç duyulan pek fazlaca yer vardır. İşte bu keyifli dinlence beldesi İzmir Foça gezilecek bölgeler ilgili ipuçları meraklılarıyla buluşturuluyor.

Foça’ da Nereler Gezilmeli?

Mersinaki Koyu : Eski Foça ve Yeni Foça içinde kalan bu koy, hususi tesis plajlarının olan bir bölgedir. Foça’ nın denizi bir fazlaca soğuktur, sadece denizin dibi görülebilecek kadar da temizdir.

Pers Anıt Mezarları : Bu anıtlar Pers komutanları için yapılmıştır. Anıt olarak yapılıp, daha sonraki zamanlarda gömüt, mola için ve gözetleme noktası amaçlı kullanılmış bir yerdir.

Foça Fener : İster gündüz ister akşam üstü, muhteşem deniz manzarası seyri için ziyaret edilmesi ihtiyaç duyulan bir yerdir.

Foça Şeytan Hamamları : Can Dede Tepesi’ nin eteğinde bulunan Foça Şeytan Hamamları, kaya gömüt yapısına haiz bir yapıdır. Merkezden birazcık uzaklaşılarak tepeye çıkıldığında ulaşılabilir. Ortalama 2 km.’ lik bir mesafededir.

Foça Çevresinde En Sık Ziyaret Edilen Yerler Nerelerdir?

Eski Foça : Elbette Foça’ ya gelindiğinde İzmir Foça gezilecek bölgeler olarak akla gelenlerden bir tanesi de Eski Foça’ dır. Bölgedeki zamanı taş evler, taze deniz ürünlerinin tadına bakılabilecek balık restaurantları ve antik dönemden günümüze kadar korunan yapılar kesinlikle görülmeye kıymet.

Siren Kayalıkları : Kayalıklar, birden fazla adacıklardan oluşmaktadır. En büyüğü ise Orak Adası kayalıklarıdır. Homeros Destanı’ nda da söz edilen bu kayalıklar, günübirlik tekne turuyla görülebilecek yerlerdendir. Gün batımını izlemekten keyif alanlar, yüksek tepelerden bu adacıkları seyrederek hoş bir akşam üstü geçirebilirler. Ayrıca bu bölgede yüzmek yasaklanmıştır, sebebi ise fokların yaşam alanı olarak hala koruma altında olmasıdır. Burası da İzmir Foça gezilecek bölgeler listesine kesinlikle eklenmesi ihtiyaç duyulan yerlerdendir.

Beş Kapılar Kalesi : Antik bir kale olan bu yapının duvarının ön kısmında 5 tane kapı vardır. Bu yüzden kaleye ulaşıldığında, bu kapıların görülmesiyle Beş Kapılar Kalesi olduğu derhal anlaşılmaktadır. İçine girildiğinde de küçük antik tiyatroyla karşılaşılır. Sergi ve festival etkinliklerine ev sahipliği de icra eden bu alan, hem de Açık Hava Tiyatro olarak da oyunlara ev sahipliği yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here