İzmir Agora Antik Kenti 2017

0
854
İzmir Foça Turizm
İzmir Foça Turizm

İzmir Agora

Foça Otelleri ile İzmir de bulunan Agora’nın kelime kökeni Grekçe’dir ve Grekçe’de toplanılan yer, kent meydanı, çarşı, pazar yeri gibi anlamları mevcuttur. Antik dönemlerde agoralar birçok amaçla toplanma yeri olarak kullanılırmış. Agora ticari, siyasi ve dini fonksiyonların yanı sıra sanatın da var olduğunu, sosyalleşmenin gerçekleştirildiği ve birçok sosyal olayların geçtiği kentin cazibe merkezi olarak bilinir.

Agora, İzmir’in son antik kentidir ve Agora’da tarihe ve farklı kültürlere tanıklık eden 2 bin yıllık kanaldan hala su akmaktadır. İzmir’in Agorası Roma ve Osmanlı’nın izlerini taşımaktadır. Kadifekale ile deniz arasında Körfez manzarası sunar. Bu antik kentte, bazilika, tarihi duvar yazıları, depreme karşı korunmuş yapılar size tarihten kesitler hatırlatır. Sanki o zamanları yaşıyormuş hissi uyandırır kişide.

Yapılan kazı çalışmaları sonucunda üç önemli nokta ortaya çıkmıştır. Bunlardan ilki duvar yazıları içerisinde çengel bulmacının olduğu, ikincisi depreme karşı önlemler alındığı ve sonuncusu ise 2 bin yıldır su kanalının hala çalışıyor olmasıdır. Su kanalının sokak çeşmelerine veya sarnıçlara ulaşması ile halkın su kullanımına olanak sağlanmıştır. Buradan da kanal suyunun temiz olduğu ve kanalizasyon suyu olmadığı sonucuna varılmaktadır.

İzmir Agorası, Büyük İskender tarafından yeniden kurdurulan kentin iskan sahası Kadifekale’nin Namazgah Mahallesi’ndedir. Kuruluş tarihi ise M.Ö. 333’tür. 1927 kazılarında ortaya çıkan Poseidon, Demeter ve Artemisheykelleri İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

İzmir Agorası

İzmir Agorasında yan yana çıkarılan Demeter ile Poseidon heykelleri eski Hitit protokolüne uygun olarak erkek sağda, kadın solda tasviri oldukça anlamlıdır. İzmirliler Agora’da toprağın ve karanın tanrısı Demeter’in yanına denizlerin tanrısı Poseidon’u koymakla, bizler hem karaların hem de denizlerin hakimiyiz, sonucuna varmaktadırlar.

Her kentte agora bulunur. Kimi büyük kentlerde ise iki tane agora bulunur. Bunlardan biri devlet işlerinin görüldüğü devlet agorası, diğeri ise ticari faaliyetlerin yapıldığı ticaret agorasıdır. İzmir Agorası ise daha çok devlet agorası olarak düşünülmektedir. Dikdörtgen formda planlanmış İzmir Agorası ortada geniş bir avlu ve etrafı sütunlu galerilerle
çevrili bir yapıdır.

Roma Dönemi’ne ait duvar resimleri ve yazıları olan grafitiler, bazilikanın bodrum katında yer alan sıvalar üzerine yapılımıştır. Mürekkep biçimi ise demir ve meşe karışımı olup, kazıma tekniği ile yapılmış olanları vardır. En eski grafitiler olma özelliğin sahiptir. Bu durum ise Agora Antik Kenti2nin sanata düşkün olduğunun göstergesidir.

Agora Antik Kenti haftanın her günü açık olmakla birlikte, sabah 8, akşam 7 olarak faaliyet göstermektedir. Ancak kış aylarında ziyaret edecekseniz bu saat dilimi biraz daha erken olabilmektedir.

İzmir Agorasını ziyaret ettiğinizde, civardaki Kemeraltı Çarşısı, Saat Kulesi ve Tarihi Asansör de görülmeye değer yerlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here