Foça Gezisi Ve Eski Foça Gezilecek Yerleri 2017

0
692
Foça
Foça

Foça Gezisi

Foça Otelleri ile Etrafta da dizi dizi balık restaurantları… Haftasonları aslına bakarsan oldukça kalabalık oluyor fakat genel olarak hergün akşama doğru insanoğlu bu resraurantlara akın etmeye başlıyorlar… Rakı-balık için muhteşem mekanlar bulunmakta. Foçalı yakınlarımız mangalda balık ve rakı hazzı yapmamızı önerdiler, biz ne yazık ki yapamadık.

Akşama bir doğumgününe gideceğimiz için denizden çıktıktan sonrasında Miço Bar‘da kalamar-bira yaptık, çok da fazla keyif aldık… Rengi her ne kadar kararmış görünse de oldukça lezzetliydi kalamar ve sosu, taptaze… Aslına bakarsak kalamarın iyi mi yapıldığını daha doğrusu iyi mi temizlendiğini gördüğümde ‘tekrar kalamar yemem’ demiştim fakat vazgeçemiyorum, önüme kalamar ulaştığında hafızamdan siliniyor gidiyor o çirkin hali …

Foça Denizi

Deniz oldukça tuzsuz olduğundan tatlı bir serinlik veriyor, sonrasında sizi rahatsız eden bir tuz hissi kalmıyor saçlarınızda vucudunuzda… Bu da güzel, ben asla sevmem denizden çıkınca o tuzlu tuzlu yapışkan hissi…  Ege’yi seviyorum, net  Ayrıca  en oldukça masa haline getirilmiş sörf tahtalarına bayıldık….

Foça’nın dar taş sokaklarında yürüyüş yapın, tarihinin tadını çıkarın. Binalar oldukça güzel. Hele bankaların bulunmuş olduğu binalar görülmeye kıymet hakkaten. Hımm, bir de Ufak Deniz’de, tam kıyıda bir Tansaş var ki görmelisiniz fazla sempatik… Öğretmen Evi’nin arkasında bir otopark var, otomobilinizi oraya ya da derhal tarafındaki kaldırıma bırakabilirsiniz, burası hem Ufak Deniz’deki restaurantlara yakın hem de Ufak Deniz’den devam ettiğinizde rastlayacağınız sıra sıra pansiyonlara.

Foça Turu

Söylemeden geçmek istemedim, doğumgünü için merkezde bir pastaneden pasta aldık. Ümit ederim yanlış hatırlamıyorumdur adını, “5 dk beklerseniz taze pastalarımız çıkacak” dediler, iyi ki beklemişiz. Hayatımda yediğim en güzel, en taze, en hafifçe yaş pastaydı.
Pastayı beklerken annesinin çevresinde dolaşan sonrasında yolunu şaşırıp yanından geçen her kişinin peşinden gidip miyavlayan küçük sarı kediyi de unutmayım, oldukça oldukça tatlıydı…  Ahh en sempatik Foça bilgisi; burası kedilere ilişik bir kasaba, her köşe başından minnak bir kedi çıkıyor …
Foça’nın heryerinde Midilli ailesine ilişik bina -okul, sıhhat ocağı), yol vs. görüyorsunuz. Midilli ailesi tahmin edeceğiniz suretiyle Midilli’li… 1915 senesinde Foça’ya yerleşmişler ve Foça’nın bugünlere gelmesine oldukça kıymetli katkıları olmuş. Detaylı informasyon için yandaki bağlantıya bakabilirsiniz…
Gene Foça ile ilgili oldukça güzel bir efsaneleşmiş ile yazımızı tamamlayalım; Foça’da yerini kimsenin bilmediği fakat varlığı konuşulan bir Karataş varmış. Gezerken olur ya bu Karataş‘a basarsanız tekrar kopamıyormuşsunuz bu güzel kasabadan. Dönerek dolaşıp yine geliyormuşsunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here