Foça Gastronomi Turizmi 2018

0
772
Foça
Foça

FOÇA GASTRONOMİ TURİZMİ İÇİN UYGUN MUDUR?

Foça Otelleri; Günümüzde birçok insan şehirlere gezi seyehati dışında gastronomi amaçlı da seyehat etmeye başlamıştır. Özellikle yurt dışından Türkiye veya diğer şehirlere gastronomi turları düzenlenmektedir. Ükemizde de yavaş yavaş benimsenmeye başlayan bu seyehat biçimi aracılığı ile gidilen yerlerin unutulmaya yüz tutmuş olan tatları yeniden
yaşatılmaya çalışılmaktadır.

Eski çağlardan günümüze kadar birçok yemek pişirme tekniği bulunmaktadır. Bu teknikler, yiyecekler, kültürü oluşturan ve insanların nasıl yaşadığını bilmemize olanak sağlayan bulgulardır. Gastronomi de kültür ve yemek arasındaki ilişkiyi inceler.

Yapılan araştırmalarda ülkemize gastromi amacıyla gelen turistler diğer amaçla gelen turistlere göre daha fazla harcama yapmaktadır. Gastronomi turistleri yaklaşaık olarak yeme-,çmeye 1,5 kat daha fazla para harcıyorlar. Genelde beklentileri ise yöresel yiyeekler olmaktadır. Beklentilerine sırasıyla değinecek olursak; yöresel yemekler, lezzetli/
kaliteli yemekler, farklı ve güzel mekanlar, uygun fiyatlar, iyi insanlar, baharatlı yiyecekler, sağlıklı/taze yiyecekler, sebze yiyecekleri şeklindedir. Gastronomi turistlerinin önem verdiği konular ise farklı yemek sunumları görmek, farklı lezzetler tatmak ve damak tadına hitap eden yöresel lezzetler denemek.

Türkiye’de yaklaşık 300 çeşit yiyecek içecek ve tatlı çeşidiyle UNESCO tarafından Dünya’daki 9 Gastronomi Şehri’nden biri olarak ilan edilen şehir Gaziantep’tir.

Foça’da Gastronomi Turizmi

Foça tarhi ve coğrafi güzellikleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Ama sadece ziyaretçi gelmesi için bu yeterli olmamaktadır. Foça’nın unutulmaya yüz tutmuş birçok yemeği yavaş yavaş tekrar kazandırılmaya çalışılmaktadır. Özellikle geçmiş dönemlerde Rumların Foça’da yaşamış olması yemek kültürünü de etkilemiştir. Foça yemek kültürünün oluşmasında aynı zamanda Yunanistan’daki adalarda yaşayan Türklerin mübadele sonucu Foça’ya gelmeleri
de oranın yemek kültürünü buraya getirmiş olmaları çeşitlilik açısından etkili olmuştur.

Foça deniz kenarında yer almasından ötürü balık konusunda oldukça uzmandır. Balığın çorbasından yoğurtlusuna, kızartmasından buğlamasına kadar her çeşidi yapılmaktadır.

Foça ot çeşitleri bakımından da zengindir. Mevsimine göre çeşitlilik gösteren otların bir kısmı haşlandıktan sonra üzerine zeytinyağı ve limon dökülerek servis edilirken, bir kısmı da kuzu etli olarak yemek biçiminde servis edilebilmektedir.

Çekme makarnası, tarhana çorbası, Foça Karası üzümü, hurma zeytin, karabaş otu reçeli ve zeytinyağlı yemekleri ile Foça’da gastronomi alt yapısı uygun görünmektedir. Ancak bu durumun biraz daha iyileştirilmeye ihtiyacı vardır. Foça’da yukarı da saydığımız lezzetler için bunları yapacak olan daha fazla butik işletmeye ihtiyaç vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here