Cunda Adası – Otelleri Gezilecek Ve Görülecek Yerleri 2017

0
879
Foça Otelleri
Foça Otelleri

CUNDA ADASI

Foça Otelleri ile Renkli bir keşif için, keyif yeri için, rahat bir nefes almak için eski adıyla alibey Köy olan Cunda Adası sizin tatilinizi farklı kılacaktır. Cunda Adası Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesine bağlıdır. Adını Kurtuluş Savaşı sırasında padişahın, Yunanlılara teslim olun, emrine uymayarak silahlı mücadeleye başlayan ilk birliğin kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya’dan ötürü almaktadır. Ege Bölgesi’nin en büyük 4. adası olması özelliğini taşır Cunda.

Eskiden kalma tarihi evleri, dar sokakları, arnavut kaldırımlı yolları, kilisesi, manastırları, değirmeni ve birbirinden ünlü otel ve restoranları ile Cunda bir adım daha öne çıkmaktadır. Özellikle İstanbulluların ilgisini son yıllarda üzerine çeken bir yerdir. Cunda’ya hafta sonları da acentalar tarafından günübirlik turlar da düzenlenebilmektedir. son yılların en popüler gezi noktalarından biri olmayı başarabilmiştir. Cunda’da bol bol fotoğraf çekebilme
şansınız da bulunmaktadır.

Cunda’nın renkli, sevimli, samimi sokaklarında gezerken kendinizi sokaklarda kaybedebilirsiniz, böylelikle bu güzel atmosferi sizi kendine çeker.

Cunda sahili araç trafiğinekapalıdır, böylelikle sahilde rahatlıkla gezebilir, istediğiniz kafe veya restoranda mola vererek denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Gün batımının keyfi Cunda’da bir başka güzeldir.

Romantizmi sevenlerdenseniz Cunda’da muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan Aşıklar Tepesi görülmeye değerdir. Buradan Cunda’yı tepeden seyrederek, gün batımının keyfini de bu noktada yakalayabilirsiniz. Yine buraya kadar gelmişken Panaya Kilisesi ve Yel Değirmenini de görebilirsiniz.

Cunda Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi yer alan Cunda’da, Rum Ortodoks Cemaati tarafından 1873 yılında yeniden inşa edilen Taksiyarhis Kilisesi, 2011 yılında Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından restore ettirilerek günümüze müze olarak devam etmektedir. Müze içerisinde klasik otomobiller, buharlı arabalar, denizcilikte kullanılan aletler, gemi parçaları, bisikletler, eski motosikletler sergilenmektedir. Üst katında ise çeşitli oyuncaklar vardır.

Günümüzde restore edilmiş haliyle varlığını sürdüren Ayışığı Manastırı Pateriça Koyu’nda yer almaktadır. Pateriça Koyu ise Cunda Adası’nın arka kısmında yer almaktadır. Patriça Burnu olarak da bilinmektedir. Son yıllarda yeni yeni bilinmeye başlanmıştır. Bu koya ulaşma biraz zor olduğu için gürültüden, kalabalıktan ve stresten uzak bir yer olma özelliği ile kendini farklı kılmaktadır.

1835 tarihli Rahibe okulu ise günümüzde Komili ailesine ait bir mülkiyettir. Kendisine yakışır bir şekilde zeytin ağaçları içerisindedir. Sadece tekne turu ile çıktığınızda görebileceğiniz bu ev, özel mülkiyet olduğu için, içini görüp gezebilmeniz mümkün değildir.

Anemmatik Güneş Saati ise Cunda Adası’nın sahil kısmında yer almaktadır. 2004 yılında bölgenin sevilen isimlerinden Ahmet Erol Keskin’in vefatı üzerine Ayvalık Belediyesi tarafından anısına yapılmıştır. Cunda’ya gelen herkes güneş ışınlarının açısına göre gölgesinin düştüğü konumdan yola çıkarak saati öğrenmeye çalışmaktadır.

Ayvalık’ın karşısında yer alan Midilli’den ötürü özellikle mezelerinde Rum etkileri vardır ve mezeleri gerçekten çok lezzetlidir. Özellikle Cunda’nın arka sokaklarında bir restorana oturduğunuzda bu lezzetler damakta unutulmaz tatlar bırakmaktadır. Muhakkak Cunda’da arka sokaklara, o renkli dünya uğramanız gerekir. Sadece meze konusunda değil kendine has yarattığı tatlılar ile de epeyce ilgi çekmektedir Cunda.

Ayvalık diyoruz, cunda diyoruz tabiki zeytinyağı da diyeceğiz. Cunda’da ev yemekleri yapan zeytinyağlı yemeklerin tadı oldukça lezizdir. Özellikle ege otlarından bezenilmiş yemekleri tatmalısınız.

Şehir hayatından sıkılıp, kendinize ufak bir mola vermek için Cunda Adası renkli dünyası ile sizi bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here