Butik Otel ve Butik Otel Kavramı Nedir 2017 ?

0
942
Foça Otelleri
Foça Otelleri

Butik Otel ve Otel Nedir Farkları Nelerdir 2017

Foça Otelleri , kişilerin ücret ödeyerek kaldıkları karşılığında belli bir hizmet aldıkları yapılardır. 20. yüzyıl da otelcilik bir endüstri kolu olmuştur. Tatilin insanlar tarafından ihtiyaç olarak görülmesi, ulaşım araçlarının modernleşmesi ve çoğalması kişileri seyahate çıkmaya yöneltmiştir. Bununla birlikte otelcilik alanında büyük gelişmeler olmuştur. Otelcilik bir sektör haline gelmiştir. Günümüzde oteller müşteriye konforu, temizliği, eğlenceyi iyi yetişmiş personellerle vermek durumundadır. Zamanla insanların otel ihtiyaçları da farklılaşmıştır. Ve oteller farklı yönlerde uzmanlaşarak ve yapılanarak hizmet etmeye başlamışlardır. Otellere gelenlerin ihtiyaçları gibi ekonomik durumları da farklıdır. Oteller de bu yönde kendi içlerinde farklı gruplara ayrılırlar. Hizmet yönünden çeşitleri şunlardır : Motel; yerleşim yerleri dışında, kara yolu üzerinde olan konaklama yerleridir. Pansiyon; müşterinin kendi yemeğini pişirmesi imkanını sağlayan işletmelerdir. Oteller; daha çok gençlik hizmetlerine olanak sağlayan en az 10 odalı yeme, içme işletmeleridir. Tatil köyleri; tarihi ve doğal güzelliklerin bulunduğu yerler de kurulurlar. Apart otel; villa veya apartman şeklindedir. Burada müşteriler yemek ihtiyaçlarını kendileri temin ederler. Mutfak dairenin içindedir. Ekonomik tatil olarak görülür.

Butik Otel ve Özellikleri

Butik Otel; yapısal özelliği, mimari tasarımı, kullanılan malzeme yönünde farklılığı olan, hizmetlerinde de yüksek kalitede eğitimli personelle kişiye özel hizmet veren işletmelerdir. Butik Oteller beş yıldızlı otellerden istenilen niteliklere sahiptirler. Bu oteller de oda sayısı azdır. Çalışan sayısı da azdır ancak kişiye özel hizmet verilir. İşletmeler sahibi tarafından veya aile tarafından işletilir. Gelenler kendilerini müşteri gibi değil misafir gibi hisseder. Zaten işletmenin amacı da budur. İşletmeler hazır ürün yerine kendi yaptıkları yiyecekleri sunarlar. Reçelleri kendileri yapar, meyve sebzeyi bahçelerinden sunarlar. Bu hizmetleri büyük oteller de bulamazsınız. Butik Otellerin bir başka farklılığı da kendine özgü tarzının olmasıdır. Binanın özelliği vardır. Tarihi olabilir, bir köy evi gibi olabilir. Her oda birbirinden farklılık gösterir. Odalarda özel tasarımlar, antikalar farklı mobilyalarla döşenmiştir. Butik Otelleri tercih ettiğinizde ilk önce kendinizi özel hissedersiniz. Problem ve sorunlar karşısında çözümler kolayca bulunur. Kendinizi evinizde gibi hissedersiniz. Odaların tasarımları sizin odada hoş vakit geçirmenizi sağlar. Doğal yiyeceklerle beslenmek hoşunuza gidecektir. Butik Oteller temizlik ve hijyene çok önem verirler.

Butik Otel konsepti dünyada 80′ lerin ilklerinde ortaya çıkmıştır. Türkiye ‘ de de bu konsep şehirler de tatil yörelerinde hızla yayılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here