ANTİK KENT PERGAMON 2017

0
768
İzmir Foça Turizm
İzmir Foça Turizm

ANTİK KENT PERGAMON

Foça Otelleri; Pergamon antik kentinin tarihi, M.Ö. VII. yüzyıla kadar gitmektedir. Helenistik dönemin en muhteşem, görkemli şehir merkezlerinden biri olmuştur. Pergamon Kütüphanesi, Zeus Sunağı, Dionysos Tapınağı, Athena Tapınağı, Demeter Tapınağı, gymnasion, tiyatro, Traian Tapınağı, kral sarayları, çeşmeler, su yolları, sarnıçlar ve arsenaller dünyaca ünlü yapıtları Kale Tepesi’nde inşa edilmiştir.

UNESCO Dünya Mirası Pergamon Antik Kenti, meşhur Kozak Yaylası, güzellik ılıcaları, dokumacılık ve kilimciliğiyle görülmeye değer miraslarımızdan biridir. Tarihte bilinen ilk parşömen, ilk doğal tedavi yine bu topraklarda hayat bulmuştur. Eczacılığın babası Hekim Galenos’un şehri, İncil’de adı geçen Anadolu’daki 7 kiliseden birine ev sahipliği yapan kent gibi betimlemelere sahiptir. 1937 yılından beri Türkiye’nin ilk yerel festivali Uluslararası Bergama Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Bergama Krallığı

Bergama Krallığının merkezi olmasının yanında; Ortaçağın önemli stratejik yerlerinden biri olması, Karesioğulları’nın ikinci başkenti ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli merkezlerinden biri olması Pergamon Antik Kentini daha önemli hale getirmektedir.

Akropol kelimesi Yunanca kökenli olup, yüksek kent anlamına gelmektedir. Pergamon krallığı’nın Yukarı Şehri’dir Akropol. Tapınakların çoğu şehrin en tepesinde yer almaktadır. Çünkü dönemim inanışına göre Tanrılara yakın olmak amacıyla tapınaklar nümkün olduğunca en yüksek yerlere inşa edilirmiş.Athena Tapınağı, Akropol’ün en önemli mekanlarındandır. Dionysos Tapınağı ile Zeus sunağı da burada yer almaktadır. Zeus Sunağı günümüzde Berlin’de yer alan Pergamon Müzesi’nde sergilenmektedir. Athena Tapınağı’nın güneyinde ise yaklaşık 10.000 kişilik dünyanın en dik tiyatrosu bulunur.

Bergama Kütüphanesi

Bergamalılar, kendilerinin yapmış oldukları parşömeni kitaplarda kullanarak, Pergamon Kütüphanesi’nde bu kitaplar sayesinde değerlerin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamışlardır. Anadolu’nun en görkemli dini anıtsal yapılarından biri olan Sarepeion Tapınağı , tapnağın tamamının tuğladan yapılmış ve büyük bir avlusu olması sebebi ile halk arasında Kzıl Avlu olarak bilinmektedir. Tapınağa tarih boyunca hep ilaveler yapılmış ve tapınak Anadolu’daki erken 7 kiliseden biri olarak kullanılmıştır.

Bergama Müzesi

Bergama Müzesi 1936 yılından beri aktif durumdadır. Arkeoloji ve etnografya müzesi olan bu yer sergi amaçlı kullanılmaktadır. Bergama’ya 4 km mesafede bulunan Güzellik Ilıcası, Bergama Kralı Eumenes dönemine ait olduğu bilinir. Kaplıca kubbeli bir yapıdadır. Eskülap Banyoları adı ile de anılmaktadır.

Bergama, Ege Bölgesi2nin kuzybatısında yer alıp, İzmir‘in bir ilçesidir. İzmir‘e yaklaşık 100 km mesafededir. Bergama’ya Adnan Menderes Hava limanı’ndan ulaşacaksanız, Hava limanı çıkışında İZBAN oklarını takip ederek, Aliağa yönüne giden İzban’a bindiğinizde, son durak Aliağa istasyonunda inerek, Bergama otobüsleriyle Bergama’ya ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here