Alaçatı Rehberi – Alaçatı Otelleri ve Gezilecek Görülecek Yerler 2017

0
779
Foça Otelleri
Foça Otelleri

Alaçatı

Foça Otelleri; Eski adı Agrilia olan Alaçatı, günümüzde Ege’nin incisi konumundadır. Tarihi taş evleri, renkli kapıları, mavi yel değirmenleri ve sakız kokusu… Hepsi birleşince Alaçatı çıkıveriyor karşımıza. Alaçatı sokakları arasında kaybolarak Alaçatı’nın ruhunu, atmosferini yaşayabilirsiniz ve kaybolmaktan hiç sıkılmayacaksınız. Arnavut kaldırımlı
sokaklarında gezerken cumbalı taş evleri görebilir, birbirinden özel mekanları ziyaret edebilir ve zeytinyağlı otları ile tanışabilirsiniz.

Erken Osmanlı tarihinin kaynaklarında Alaçatı’nın adı Alacaat Aşireti’nin yerleştiği bir yaya-müsellem köyü olarak geçmektedir. Belde de adını bu aşiretten yani alacaat kelimesinden almaktadır.

Alaçatının ilk geçim kaynakları ise zeytinyağı ve hurma zeytinidir. bunları ihraç ederek, emekle gelen ilk bereketleridir. Daha sonrasında ise bağcılık önemli bir faaliyet haline gelir. Alaçatı’da belediye teşkilatı 1873 yılında kurulur. 1990’lı yıllara gelindiğinde ise rüzgar sörfü sevenler Alaçatı’nın kaderini değiştirirler. Lavanta ve sakız kokan eski ve serin taş evlerin halen korunduğu bu şirin kasabanın keşfedilmesini sağlarlar.

Bu korunan taş evlerin birer birer onarılması sonucunda Alaçatı’da bugün birbirinden güzel butik oteller, restoranlar ve kafeler ortaya çıkmıştır. Ve farklı bir turizm kenti olabilmeyi başarmıştır. Her yıl yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi bünyesinde ağırlamaktadır.

Alaçatı’da her yıl Nisan ayında düzenlenen ot festivali ile de Alaçatı’yı neredeyse bilmeyen kalmamıştır. Festival zamanında ise oteller, restoranlar, kafeler tam kapasite ile çalışmaktadırlar.

Alaçatı Gezilecek Yerler

Alaçatı merkezinde yer alan Hacı Memiş Mahallesi’nde antikacıları gezebilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde hareketli olan Hacı Memiş sokaklarında gezerken birbirinden renkli kafeler, birbirinden güzel şirin kafeler renkli bir atmosfere ev sahipliği ederler. Eğer popüler mekanlarda vakit geçirmek isterseniz muhakkak Hacı Memiş’e uğramalısınız.

1859’lu yıllardan günümüze kadar gelmeyi başaran yel değirmenleri ise gezginlerin uğrak noktasıdır. Tarihi taş değirmenler, Alaçatı’nın en eski yapılarındandır. Farklı büyüklükte 4 tane yel değirmeni bulunur. Bulundukları konum itibari ile de gün batımı izlemeyi mümkün kılmakatdır.

Her cumartesi kurulan Alaçatı Pazarı ise tam bir sosyete pazarıdır. Bu pazarda sebze meyvenin dışında, kaliteli giyim ürünleri, el yapımı reçeller, ekmekler ve çeşitli baharatlar da bulunur. Oldukça renkli bir pazardır.

Uluslararası yarışmaları ev sahipliği yapan Alaçatı, rüzgar sörfü konusunda dünyanın en iyi sörf yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Alaçatı Yumru Koyu dünyanın sayılı sörf yerlerinden biridir ve her yıl Dünya Windsurf Şampiyonası burada yapılmaktadır.

Ege mutfağının enfes otlarını, zeytinyağlılarını Alaçatı sokaklarında yer alan küçük, butikvari lokantalarında deneyimleyin. Mekanların küçük olmasının yanı sıra, mekanda yer alan masalarda küçücüktür, her mekanın ayrı bir havası vardır. Bu küçük masalarıyla farklı lezetler sunan meyhaneler Alaçatı’yı Alaçatı yapan değerlerdendir. Alaçatı’da damla sakızlı
kurabiyeyi ve Çeşme kumrusunu da muhakkak deneyimleyin.

Arnavut kaldırımlı sokaklarda karşılıklı olarak sıralanmış beyaz badanalı Alaçatı butik otelleri ise Alaçatı sokaklarına artı bir katma değer katmaktadır. Bu otellerde konaklayarak kendinizi bir masal kahramanı gibi hissedebilirsiniz.

Alaçatı, dalından reçineler damlayan sakız ağaçlarıyla, esen rüzgarıyla, arnavut kaldırımlı sokaklarında yer alan taş evleriyle, antika pazarıyla, Ege otlarıyla özel hazırlanmış reçeteleriyle cumbalı konaklarında sizi Türk kahvesi içmeye davet etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here